Jõutreeningu ABC (1. osa)

Kuna meie tegevuse alus on meie klientide areng ja uuele tasemele viimine, siis tahame artiklite kogus "ABC" ise õppimise vormis teha teile treenimise üldised põhimõtted puust ja punaseks. Nii nagu meie arvetes treenima peaks ja nii nagu me ka ise treenime. Kuna jõutreening on meie arvates tähtsaim inimese tervise ja üldise treenituse seisukohalt, siis alustame sellest.

Treeningu põhiparameetrid on maht, intensiivsus ja sagedus. Soovitame kõigile neile mõistetele suunata oma tähelepanu. Intensiivsuse all soovitame mõelda pingutusele seeria lõpetamisel. Eriti algajatel ei ole soovituslik igal treeningul minna suutlikkuseni. Suutlikkuseni treening võib-olla küll väga efektiivne, kuid on väga tugev eliksiir, millega igapäevaselt treeningul rinda pistes oleks tegemist justkui tulega mängimisega. Pigem soovitame sellega tutvust teha edasijõudnutel ning alles pärast treeningutesse periodiseeringu sisse toomist. Algajad: liigsuure entusiasmi, väiksemate teadmiste ja nõrgemate tugisüsteemdiega (toidulisandid, toit, tehnika, harjutuste valik jne) on nii ehk naa vastuvõtlikumad ületreeningule. Treenides liiga tihti suutlikuseni- kurnates üle ja nõrgendades oma immuunsüsteemi ning vastupanuvõimet on metafoorselt sama nagu avatud hõlmadega mööda lagendikku tuulele vastu joosta ja loota, et ehk seekord külmetus mind ei taba.

Maht tähistab seeriate arvu ühele lihasgrupile treeningus. Kuna tegemist on 101 või ABC artikliga, siis soovitus on pigem vähem aga korralikult. Valida treenerite poolt soovitatud intensiivsus ning korrektne tehnika. Liigne maht toob endaga kaasa taas ületreeningu ohu. Järgmine treening samale grupile on käes, aga lihased ei ole ikka oma täissuutlikkust suutnud taastada. Tegemist on valemiga, mis koosneb töövõimest ja taastumisvõimest. Mõlemad on individuaalsed näitajad, ent reegel on pigem kehtiv ning väärib järgimist. Kui on tunda, et lihased ei saa piisavalt koormust, siis soovitame seda arutada treeneriga, kellega ühiselt mahu muutuste osas otsuseid vastu võtta.

Sagedus on näitaja, mis kirjeldab, kui tihti üks või teine lihasgrupp koormust saab. Enimlevinud näitaja on kui mitu korda nädalas. Treenides treeneri poolt etteantud kava järgi, siis see ei tohiks enamustele alustajatele probleeme tekitada. Meeles tasub pidada, et mida enam algusfaasis, seda väiksemat sagedust on vaja arengu saavutamiseks.

Eelnev jutt on kehtiv oma treeningute planeerimise ning nende muutmise kohta. Olles tellinud treeningkava meilt ja täitnud seejuures kava koostamiseks alusankeedi täpselt ning ausalt võid olla kindel, et kõiki eelnevalt mainitud mõisteid ning sinu individuaalsust on arvesse võetud ning kava on koostatud sellest lähtuvalt. Iga personaalkava, mille me koostame on 100% individuaalne ja läbi mõeldud. Treeningtulemuste efektiivistamiseks soovitame treeningkava tellida koos toitumiskavaga.

"Jõutreeningu ABC" Osas 2 räägime sellest, mis juhtub siis kui astud jõusaali. Murrame müüte ning loome õiged alused sooritusteks, puhkepausideks ning treeningut toestavateks meetmeteks.